Warning: foreach() argument must be of type array|object, bool given in /var/www/html/web/app/themes/studypress-core-theme/template-parts/header/mobile-offcanvas.php on line 20

Question:Preparing a schedule of cost of goods manufactured and an income statement for a manufacturing company

Gourmet Bones manufactures its own brand of pet chew bones. At the end of December 2018, the accounting records showed the following:

Balances: Beginning Ending

Direct Materials \( 13,500 \) 7,500

Work-in-Process Inventory 0 3,500

Finished Goods Inventory 0 5,200

Other information:

Direct materials purchases$ 36,000

Plant janitorial services 700

Sales salaries 6,000

Delivery costs1,300

Net sales revenue 107,000

Utilities for plant 1,300

Rent on plant 17,000

Customer service hotline costs 1,200

Direct labor23,000

Requirements

1. Prepare a schedule of cost of goods manufactured for Gourmet Bones for the year ended December 31, 2018.

2. Prepare an income statement for Gourmet Bones for the year ended December 31, 2018.

3. How does the format of the income statement for Gourmet Bones differ from the income statement of a merchandiser?

4. Gourmet Bones manufactured 17,900 units of its product in 2018. Compute the company’s unit product cost for the year, rounded to the nearest cent.

Short Answer

Expert verified

The COGM is $80,500, net operating income is $23,200. Manufacturing company’s income statement COGS includes COGM and change in finished goods inventory and COGS on income statement of merchandise inventory includes purchases and change in merchandise inventory. The unit product cost is $4.50

Step by step solution

01

Step-by-Step SolutionStep 1: Preparation of schedule of cost goods manufactured

Gourmet Bones

Schedule of cost goods manufactured

The year ended December 31, 2018

Amount ($)

Amount ($)

Amount ($)

Beginning WIP Inventory

Direct Materials Used

Beginning Direct material

$13,500

Purchases of direct material

$36,000

Direct Materials available for use

$49,500

Ending direct materials

-$7,500

Direct Materials used

$42,000

Direct Labor

$23,000

Manufacturing overhead

Plant Janitorial services

$700

Utilities for plant

$1,300

Rent on Plant

$17,000

Total Manufacturing Overhead

$19,000

Total manufacturing cost incurred during the year

$84,000

Total manufacturing cost to account for

$84,000

Ending WIP Inventory

-$3,500

Cost of goods manufactured

$80,500

02

Preparation of Income statement

Gourmet Bones

Income Statement

The year ended December 31, 2018

Amount ($)

Amount ($)

Revenues:

Net Sales Revenue

$107,000

Cost of goods sold

Beginning finished goods inventory

0

Cost of goods manufactured

$80,500

Cost of goods available for sale

$80,500

Ending finished goods inventory

-$5,200

Cost of goods sold

$75,300

Gross Profit

$31,700

Selling and administrative Expenses

Sales Salaries Expense

$6,000

Delivery Expense

$1,300

Customer service hotline Expense

$1,200

Total Selling and administrative Expenses

$8,500

Operating Income (loss)

$23,200

03

Difference in income statement format between Gourmet and merchandiser company

In an income statement of the manufacturing company, the cost of goods sold is based on the cost of goods manufactured, and for a merchandising company, the cost of goods sold is based on the cost of merchandise purchased including freight in and the change in merchandise inventory.

04

Computation of unit product cost

Unitproductcost=CostofgoodsmanufacturedTotalunitsproduced=$80,50017,900=$4.50

Unlock Step-by-Step Solutions & Ace Your Exams!

  • Full Textbook Solutions

    Get detailed explanations and key concepts

  • Unlimited Al creation

    Al flashcards, explanations, exams and more...

  • Ads-free access

    To over 500 millions flashcards

  • Money-back guarantee

    We refund you if you fail your exam.

Over 30 million students worldwide already upgrade their learning with Vaia!

One App. One Place for Learning.

All the tools & learning materials you need for study success - in one app.

Get started for free

Most popular questions from this chapter

Calculating unit cost per service

Marx and Tyler provides hair-cutting services in the local community. In February, the business cut the hair of 190 clients, earned \(4,800 in revenues, and incurred the following operating costs:

Hair Supplies Expense \) 950

Wages Expense 548

Utilities Expense 190

Depreciation Expense—Equipment 60

What was the cost of service to provide one haircut?

Identify each cost as a period cost or a product cost. If it is a product cost, further indicate if the cost is direct materials, direct labor, or manufacturing overhead. Then determine if the product cost is a prime cost and/or a conversion cost.

8. Property taxes on the factory

Identifying product costs and period costs Classify each cost of a paper manufacturer as either a product cost or a period cost:

c. Cost of electricity at the paper mill

What are the three manufacturing costs for a manufacturing company? Describe each.

Classifying period costs and product costs

Langley, Inc. is the manufacturer of lawn care equipment. The company incurs the following costs while manufacturing edgers:

• Handle and shaft of edger

• Motor of edger

• Factory labor for workers assembling edgers

• Lubricant used on bearings in the edger (not traced to the product)

• Glue to hold the housing together

• Plant janitorial wages

• Depreciation on factory equipment

• Rent on plant

• Sales commissions

• Administrative salaries

• Plant utilities

• Shipping costs to deliver finished edgers to customers

Requirements

1. Describe the difference between period costs and product costs.

2. Classify Langley’s costs as period costs or product costs. If the costs are product costs, further classify them as direct materials, direct labor, or manufacturing overhead.

See all solutions

Recommended explanations on Business Studies Textbooks

View all explanations

What do you think about this solution?

We value your feedback to improve our textbook solutions.

Study anywhere. Anytime. Across all devices.

Sign-up for free