Warning: foreach() argument must be of type array|object, bool given in /var/www/html/web/app/themes/studypress-core-theme/template-parts/header/mobile-offcanvas.php on line 20

Question:Calculating income and cost per unit for a merchandising company

Conway Brush Company sells standard hair brushes. The following information summarizes Conway’s operating activities for 2018:

Selling and Administrative Expenses $ 47,058

Purchases 85,800

Net Sales Revenue 151,800

Merchandise Inventory, January 1, 2018 7,920

Merchandise Inventory, December 31, 2018 11,748

Requirements

1. Calculate the operating income for 2018.

2. Conway sold 6,600 brushes in 2018. Compute the unit cost for one brush.

Short Answer

Expert verified

The net operating income of Conway Brush Company is $22,770 and the unit cost for one brush is $12.42

Step by step solution

01

Step-by-Step SolutionStep 1: Calculation of operating income

Income Statement

Amount ($)

Amount ($)

Net Sales Revenue

$151,800

Less: COGS

Merchandise Inventory, Jan 1, 2018

$7,920

Purchases

$85,800

Less: Merchandise Inventory, Dec 31, 2018

-$11,748

$81,972

Gross Profit

$69,828

Selling and administrative expenses

$47,058

Net Operating Income

$22,770

02

Computation of unit cost of one brush

Unitcostforonebrush=CostofgoodssoldNumberofunitssold=$81,9726,600=$12.42

Unlock Step-by-Step Solutions & Ace Your Exams!

  • Full Textbook Solutions

    Get detailed explanations and key concepts

  • Unlimited Al creation

    Al flashcards, explanations, exams and more...

  • Ads-free access

    To over 500 millions flashcards

  • Money-back guarantee

    We refund you if you fail your exam.

Over 30 million students worldwide already upgrade their learning with Vaia!

One App. One Place for Learning.

All the tools & learning materials you need for study success - in one app.

Get started for free

Most popular questions from this chapter

Comparing managerial accounting and financial accounting

Match the following terms to the appropriate statement. Some terms may be used more than once, and some terms may not be used at all.

Directing Managerial

Creditors Managers

Controlling Planning

Financial Stockholders

a. Accounting systems that must follow GAAP.

b. External parties for whom financial accounting reports are prepared.

c. The role managers play when they are monitoring day-to-day operations and keeping the company on track.

d. Internal decision makers.

e. Accounting system that provides information on a company’s past performance.

f. Accounting system not restricted by GAAP.

g. The management function that involves choosing goals and deciding how to achieve them

How is cost of goods manufactured calculated?

How does a manufacturing company calculate unit product cost?

Comparing managerial accounting and financial accounting

For each of the following, indicate whether the statement relates to managerial accounting (MA) or financial accounting (FA):

e. Reports audited annually by independent certified public accountants

Question:Preparing a schedule of cost of goods manufactured and an income statement for a manufacturing company

Gourmet Bones manufactures its own brand of pet chew bones. At the end of December 2018, the accounting records showed the following:

Balances: Beginning Ending

Direct Materials \( 13,500 \) 7,500

Work-in-Process Inventory 0 3,500

Finished Goods Inventory 0 5,200

Other information:

Direct materials purchases$ 36,000

Plant janitorial services 700

Sales salaries 6,000

Delivery costs1,300

Net sales revenue 107,000

Utilities for plant 1,300

Rent on plant 17,000

Customer service hotline costs 1,200

Direct labor23,000

Requirements

1. Prepare a schedule of cost of goods manufactured for Gourmet Bones for the year ended December 31, 2018.

2. Prepare an income statement for Gourmet Bones for the year ended December 31, 2018.

3. How does the format of the income statement for Gourmet Bones differ from the income statement of a merchandiser?

4. Gourmet Bones manufactured 17,900 units of its product in 2018. Compute the company’s unit product cost for the year, rounded to the nearest cent.

See all solutions

Recommended explanations on Business Studies Textbooks

View all explanations

What do you think about this solution?

We value your feedback to improve our textbook solutions.

Study anywhere. Anytime. Across all devices.

Sign-up for free