Warning: foreach() argument must be of type array|object, bool given in /var/www/html/web/app/themes/studypress-core-theme/template-parts/header/mobile-offcanvas.php on line 20

Identifying product costs and period costs Classify each cost of a paper manufacturer as either a product cost or a period cost:

f. Cost of TV ads.

Short Answer

Expert verified

The cost of TV ads will come under the period cost.

Step by step solution

01

Definition of Advertising expense

The advertising expense is defined as the cost incurred by the business on promoting or advertising a brand or a business.

02

Identification of cost

The correct option is Period cost.

The company has incurred the expense to advertise the product or the brand on TV. This will be considered as the selling and administrative expense. So, it will come under period cost.

Unlock Step-by-Step Solutions & Ace Your Exams!

  • Full Textbook Solutions

    Get detailed explanations and key concepts

  • Unlimited Al creation

    Al flashcards, explanations, exams and more...

  • Ads-free access

    To over 500 millions flashcards

  • Money-back guarantee

    We refund you if you fail your exam.

Over 30 million students worldwide already upgrade their learning with Vaia!

One App. One Place for Learning.

All the tools & learning materials you need for study success - in one app.

Get started for free

Most popular questions from this chapter

Determining the flow of costs through a manufacturerโ€™s inventory accounts

True Fit Shoe Company makes loafers. During the most recent year, True Fit incurred total manufacturing costs of \(21,900,000. Of this amount, \)2,600,000 was direct materials used and \(14,800,000 was direct labor. Beginning balances for the year were Direct Materials, \)700,000; Work-in-Process Inventory, \(1,500,000; and Finished Goods Inventory, \)1,100,000. At the end of the year, balances were Direct Materials, \(800,000; Work-in-Process Inventory, \)2,000,000; and Finished Goods Inventory, $1,080,000.

Requirements Analyze the inventory accounts to determine:

1. Cost of direct materials purchased during the year.

2. Cost of goods manufactured for the year.

3. Cost of goods sold for the year.

Selected data for three companies are given below. All inventory amounts are ending balances and all amounts are in millions.

Company A Company B Company C

Cash \( 6 Wages Expense \) 12 Administrative Expenses $ 4

Net Sales Revenue 48 Equipment 32 Cash 25

Finished Goods Inventory 10 Accounts Receivable 8 Net Sales Revenue 75

Cost of Goods Sold 23 Service Revenue 65 Selling Expenses 8

Selling Expenses 4 Cash 34 Merchandise Inventory 12

Equipment 67 Rent Expense 12 Equipment 55

Work-in-Process Inventory 9 Accounts Receivable 19

Accounts Receivable 14 Cost of Goods Sold 25

Cost of Goods Manufactured 23

Administrative Expenses 7

Raw Materials Inventory 6

Using the data on the previous page, calculate total current assets for each company

Question:Preparing an income statement and calculating unit cost for a service company

The Windshield Doctors repair chips in car windshields. The company incurred the following operating costs for the month of March 2018:

Salaries and wages \( 12,000

Windshield repair materials 4,600

Depreciation on truck 300

Depreciation on building and equipment 1,200

Supplies used 300

Utilities 460

The Windshield Doctors earned \)23,000 in service revenues for the month of March by repairing 500 windshields. All costs shown are considered to be directly related to the repair service.

Requirements

1. Prepare an income statement for the month of March.

2. Compute the cost per unit of repairing one windshield.

3. The manager of Windshield Doctors must keep unit operating cost below $50 per windshield in order to get his bonus. Did he meet the goal?

Calculating unit cost per service

Marx and Tyler provides hair-cutting services in the local community. In February, the business cut the hair of 190 clients, earned \(4,800 in revenues, and incurred the following operating costs:

Hair Supplies Expense \) 950

Wages Expense 548

Utilities Expense 190

Depreciation Expenseโ€”Equipment 60

What was the cost of service to provide one haircut?

Give five examples of manufacturing overhead.

See all solutions

Recommended explanations on Business Studies Textbooks

View all explanations

What do you think about this solution?

We value your feedback to improve our textbook solutions.

Study anywhere. Anytime. Across all devices.

Sign-up for free