Warning: foreach() argument must be of type array|object, bool given in /var/www/html/web/app/themes/studypress-core-theme/template-parts/header/mobile-offcanvas.php on line 20

What is a variable cost? Give an example.

Short Answer

Expert verified

Variable costs are the costs that show consistency on per unit basis.

Step by step solution

01

Meaning of variable cost

The cost that is function of other variable is known as a variable cost. It remains same on per unit basis but keeps on changing in total amount with the change in level of sales.

02

:Examples of variable cost

  1. Material cost per unit
  2. Labor cost per hour
  3. Selling and administration cost per unit.

Unlock Step-by-Step Solutions & Ace Your Exams!

  • Full Textbook Solutions

    Get detailed explanations and key concepts

  • Unlimited Al creation

    Al flashcards, explanations, exams and more...

  • Ads-free access

    To over 500 millions flashcards

  • Money-back guarantee

    We refund you if you fail your exam.

Over 30 million students worldwide already upgrade their learning with Vaia!

One App. One Place for Learning.

All the tools & learning materials you need for study success - in one app.

Get started for free

Most popular questions from this chapter

Question: Determining total mixed cost

John Street Barber Shop pays \(25 per month for water for the first 8,000 gallons and \)3.50 per thousand gallons above 8,000 gallons. Calculate the total water cost when the barber shop uses 7,000 gallons, 10,000 gallons, and 13,000 gallons.

Question: Of the three approaches to calculate sales required to achieve the breakeven point, which one(s) calculate the required sales in units and which one(s) calculate the required sales in dollars?

Question: Computing contribution margin in total, per unit, and as a ratio

Complete the table below for contribution margin per unit, total contribution margin, and contribution margin ratio:

A B C Number of units 1,720 units 14,920 units 4,620 units

Sales price per unit \( 1,800 \) 4,500 $ 5,550

Variable costs per unit 720 3,600 1,665

Calculate: โ€ƒโ€ƒโ€ƒ โ€ƒ โ€ƒโ€ƒโ€ƒ โ€ƒโ€ƒโ€ƒ โ€ƒ โ€ƒ

Contribution margin per unit โ€ƒโ€ƒโ€ƒ โ€ƒโ€ƒโ€ƒ โ€ƒ โ€ƒโ€ƒโ€ƒ โ€ƒโ€ƒโ€ƒ โ€ƒ โ€ƒ

Total contribution margin โ€ƒโ€ƒโ€ƒ โ€ƒโ€ƒโ€ƒ โ€ƒ โ€ƒโ€ƒโ€ƒ โ€ƒ โ€ƒโ€ƒโ€ƒ โ€ƒ โ€ƒ

Contribution margin ratio

The Circle Clock Company sells a particular clock for \(25. The variable costs are \)13 per clock and the breakeven point is 250 clocks. The company expects to sell 300 clocks this year. If the company actually sells 400 clocks, what effect would the sale of additional 100 clocks have on operating income? Explain your answer.

Mi Tierra Driving School charges \(680 per student to prepare and administer written and driving tests. Variable costs of \)408 per student include trainersโ€™ wages, study materials, and gasoline. Annual fixed costs of \(63,920 include the training facility and fleet of cars.

Requirements

1. For each of the following independent situations, calculate the contribution margin per unit and the breakeven point in units by first referring to the original data provided:

a. Breakeven point with no change in information.

b. Decrease sales price to \)544 per student.

c. Decrease variable costs to \(340 per student.

d. Decrease fixed costs to \)53,040.

2. Compare the impact of changes in the sales price, variable costs, and fixed costs on the contribution margin per unit and the breakeven point in units.

See all solutions

Recommended explanations on Business Studies Textbooks

View all explanations

What do you think about this solution?

We value your feedback to improve our textbook solutions.

Study anywhere. Anytime. Across all devices.

Sign-up for free