Warning: foreach() argument must be of type array|object, bool given in /var/www/html/web/app/themes/studypress-core-theme/template-parts/header/mobile-offcanvas.php on line 20

Boatler Used Cadillac Co. requires $850,000 in financing over the next two years. The firm can borrow the funds for two years at 12 percent interest per year. Mr. Boatler decides to do forecasting and predicts that if he utilizes short term financing instead, he will pay 7.75 percent interest in the first year and 13.55 percent interest in the second year. Determine the total two-year interest cost under each plan. Which plan is less costly?

Short Answer

Expert verified

The short-term financing plan, $181,050, isaless costly financing option for the company as the other option has the total cost of financing at $204,000.

Step by step solution

01

Information given in the question

The following information is provided:

Financing required in next two years = $850,000

Cost of financing = 12% per annum

The interest rate on short-term financing inthefirst year = 7.75% per annum

The interest rate on short-term financing inthesecond year = 13.55% per annum

02

Cost of financing at 12% p.a. interest rate

The cost of financing is $204,000

Costoffinancing=Borrowedfunds×Interestrate×Time=$850,000×$12%p.a.×2=$204,000

03

Cost of financing using short-term financing

The cost of financing is $181,050.

Costoffinancing=Borrowedfunds×Interestrate×Time=$850,000×$7.75%p.a.×1+$850,000×$13.55%p.a.×1=$65,875+$115,175=$181,050

Unlock Step-by-Step Solutions & Ace Your Exams!

  • Full Textbook Solutions

    Get detailed explanations and key concepts

  • Unlimited Al creation

    Al flashcards, explanations, exams and more...

  • Ads-free access

    To over 500 millions flashcards

  • Money-back guarantee

    We refund you if you fail your exam.

Over 30 million students worldwide already upgrade their learning with Vaia!

One App. One Place for Learning.

All the tools & learning materials you need for study success - in one app.

Get started for free

Most popular questions from this chapter

Neon Light Company of Kansas City ships lamps and lighting appliances throughout the country. Ms. Neon has determined that through the establishment of local collection centers around the country, she can speed up the collection of payments by three days. Furthermore, the cash management department of her bank has indicated to her that she can defer her payments on her accounts by one-half day without affecting suppliers. The bank has a remote disbursement center in Florida.

b. If Neon Light Company can earn 6 percent per annum on freed-up funds, how much will the income be?

Sharpe Knife Company expects sales next year to be \(1,550,000 if the economy is strong, \)825,000 if the economy is steady, and $550,000 if the economy is weak. Mr. Sharpe believes there is a 30 percent probability the economy will be strong, a 40 percent probability of a steady economy, and a 30 percent probability of a weak economy. What is the expected level of sales for the next year?

Johnson Electronics is considering extending trade credit to some customers previously considered poor risks. Sales would increase by \(150,000 if credit is extended to these new customers. Of the new accounts receivable generated, 5 percent will prove to be uncollectible. Additional collection costs will be 2 percent of sales, and production and selling costs will be 74 percent of sales. The firm is in the 35 percent tax bracket.

Assume that Henderson also needs to increase its level of inventory to support new sales and that inventory turnover is two times.

d. What would be the total incremental investment in accounts receivable and inventory to support a \)65,000 increase in sales?

What advantages do compensating balances have for banks? Are the advantages to banks necessarily disadvantages to corporate borrowers?

Gary’s Pipe and Steel Company expects sales next year to be \(800,000 if the economy is strong, \)500,000 if the economy is steady, and $350,000 if the economy is weak. Gary believes there is a 20 percent probability the economy will be strong, a 50 percent probability of a steady economy, and a 30 percent probability of a weak economy. What is the expected level of sales for next year?

See all solutions

Recommended explanations on Business Studies Textbooks

View all explanations

What do you think about this solution?

We value your feedback to improve our textbook solutions.

Study anywhere. Anytime. Across all devices.

Sign-up for free