Warning: foreach() argument must be of type array|object, bool given in /var/www/html/web/app/themes/studypress-core-theme/template-parts/header/mobile-offcanvas.php on line 20

Gary’s Pipe and Steel Company expects sales next year to be \(800,000 if the economy is strong, \)500,000 if the economy is steady, and $350,000 if the economy is weak. Gary believes there is a 20 percent probability the economy will be strong, a 50 percent probability of a steady economy, and a 30 percent probability of a weak economy. What is the expected level of sales for next year?

Short Answer

Expert verified

The expected level of sales for next year is$500,000.

Step by step solution

01

Information given in the question

The following information is provided:

Expected sales whentheeconomy is strong = $800,000

Expected sales whentheeconomy is steady = $500,000

Expected sales whentheeconomy is weak = $300,000

Probability of strong economy = 20%

Probability of steady economy = 50%

Probability of weak economy = 30%

02

Expected sales for next year

Expectedsalesfornextyear=Expectedsales×Probability=800,000×0.2+500,000×0.5+300,000×0.3=$160,000+$250,000+$90,000=$500,000

The expected level of sales for next year is $500,000.

Unlock Step-by-Step Solutions & Ace Your Exams!

  • Full Textbook Solutions

    Get detailed explanations and key concepts

  • Unlimited Al creation

    Al flashcards, explanations, exams and more...

  • Ads-free access

    To over 500 millions flashcards

  • Money-back guarantee

    We refund you if you fail your exam.

Over 30 million students worldwide already upgrade their learning with Vaia!

One App. One Place for Learning.

All the tools & learning materials you need for study success - in one app.

Get started for free

Most popular questions from this chapter

Discuss the relative volatility of short- and long-term interest rates

Esquire Products Inc. expects the following monthly sales:

January

\(28,000

February

\)19,000

March

\(12,000

April

\)14,000

May

\(8,000

June

\)6,000

July

\(22,000

August

\)26,000

September

\(29,000

October

\)34,000

November

\(42,000

December

\)24,000

Total annual sales

\(264,000

Cash sales are 40 percent in a given month, with the remainder going into accounts receivable. All receivables are collected in the month following the sale. Esquire sells all of its goods for \)2 each and produces them for \(1 each. Esquire uses level production, and average monthly production is equal to annual production divided by 12.

d. Construct a cash budget for January through December using the cash receipts schedule from part b and the cash payments schedule from part c. The beginning cash balance is \)3,000, which is also the minimum desired.

How have new banking laws influenced competition?

Esquire Products Inc. expects the following monthly sales:

January

\(28,000

February

\)19,000

March

\(12,000

April

\)14,000

May

\(8,000

June

\)6,000

July

\(22,000

August

\)26,000

September

\(29,000

October

\)34,000

November

\(42,000

December

\)24,000

Total annual sales

\(264,000

Cash sales are 40 percent in a given month, with the remainder going into accounts receivable. All receivables are collected in the month following the sale. Esquire sells all of its goods for \)2 each and produces them for \(1 each. Esquire uses level production, and average monthly production is equal to annual production divided by 12.

e. Determine total current assets for each month. Include cash, accounts receivable, and inventory. Accounts receivable equal sales minus 40 percent of sales for a given month. Inventory is equal to ending inventory (part a) times the cost of \)1 per unit.

Fast Turnstiles Co. is evaluating the extension of credit to a new group of customers. Although these customers will provide \(180,000 in additional credit sales, 12 percent are likely to be uncollectible. The company will also incur \)16,200 in additional collection expense. Production and marketing costs represent 72 percent of sales. The firm is in a 34 percent tax bracket and has a receivables turnover of four times. No other asset build-up will be required to service the new customers. The firm has a 10 percent desired return.

b. Calculate the incremental income after taxes and the return on incremental investment if 15 percent of the new sales prove to be uncollectible. Should credit be extended if 15 percent of the new sales prove uncollectible?

See all solutions

Recommended explanations on Business Studies Textbooks

View all explanations

What do you think about this solution?

We value your feedback to improve our textbook solutions.

Study anywhere. Anytime. Across all devices.

Sign-up for free